Skip to content

20 Traveler WayBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$341,836
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block1246.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,957
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,500
55%
Improvement Value:$195,000
45%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+3.9%
2024$9,988+4.1%
2023$9,596+0.0%
2022$9,596+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$341,836
Sq Ft1,957DeedBook 17796, Page 436Recorded2/21/2020

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 10198, Page 707

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook 5087, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1993