Skip to content

33 Steerage WayBayville, NJ 08721

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block1246.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page189

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,600
44%
Improvement Value:$297,200
56%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+3.9%
2024$12,291+4.1%
2023$11,809+0.0%
2022$11,809+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 11814, Page 1573

Property Sale

Sale
$345,836
DeedBook 5528, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 5215, Page 177