Skip to content

103 No Stott StBayville, NJ 08721

Built 2010

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block1248
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class16
Description1884
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,884
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
35%
Improvement Value:$214,200
65%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,997+3.9%
2024$7,695+4.1%
2023$7,394+0.0%
2022$7,394+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 17443, Page 157Recorded4/17/2019

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14851, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$1,190,000
DeedBook 12833, Page 1322