Skip to content

117 Sloop Creek RdBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block1263
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page186

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,622
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$140,000
56%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+3.9%
2024$5,800+4.1%
2023$5,573+0.0%
2022$5,573+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 16796, Page 1467Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 16690, Page 103Recorded3/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 11996, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 10865, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$21,500
DeedBook 10454, Page 716

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 4741, Page 414