Skip to content

10 Sloop Creek RdBayville, NJ 08721

Built 1940

Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block1273
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class14
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage908
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
72%
Improvement Value:$44,500
28%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+3.9%
2024$3,686+4.1%
2023$3,542+0.0%
2022$3,542+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940