Skip to content

20 Buckley LnBayville, NJ 08721

Built 2004

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block1301
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,052
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
18%
Improvement Value:$325,600
82%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,531+3.9%
2024$9,171+4.5%
2023$8,780+0.0%
2022$8,780+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft3,052DeedBook 18817, Page 225Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14371, Page 1571

Property Sale

Sale
$362,100
DeedBook 12157, Page 1738

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$885,600
DeedBook 11810, Page 1507