Skip to content

212 Holly BlvdBayville, NJ 08721

Built 1950

Last Sale Date
Sep 18, 1990

Property Information

Block1345
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,515
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,600
46%
Improvement Value:$171,000
54%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+3.9%
2024$7,345+4.1%
2023$7,057+0.0%
2022$7,057+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4861, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1950