Skip to content

416 Main StBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block1356.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,338
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$86,500
49%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,255+3.9%
2024$4,095+4.1%
2023$3,934+0.0%
2022$3,934+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 16537, Page 1261Recorded10/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$40,500
DeedBook 4718, Page 268