Skip to content

707 Riverside DrBayville, NJ 08721

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block1383
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,404
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
53%
Improvement Value:$161,600
47%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+3.9%
2024$7,978+4.1%
2023$7,666+0.0%
2022$7,666+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4640, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1965