Skip to content

928 Main StBayville, NJ 08721

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block1400
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings2
ZoningR64
Sq Footage628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
38%
Improvement Value:$230,000
62%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+3.9%
2024$9,220+4.1%
2023$8,858-5.2%
2022$9,340+8.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 16199, Page 1358Recorded9/28/2015