Skip to content

35 Sequoia CtBayville, NJ 08721

Built 2006

Last Sale Price
$565,731
Last Sale Date
Mar 13, 2006

Property Information

Block1407
Lot11.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,608
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,700
16%
Improvement Value:$407,800
84%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+3.9%
2024$11,264+4.1%
2023$10,822+0.0%
2022$10,822+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,731
DeedBook 13088, Page 1714

Property Built

Built

Year Built: 2006