Skip to content

769 Route 9Bayville, NJ 08721

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block1407
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class10
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage5,163
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,500
32%
Improvement Value:$681,500
68%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,110+3.9%
2024$23,200+5.3%
2023$22,040+0.0%
2022$22,040+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985