Skip to content

13 Maria LnBayville, NJ 08721

Built 2015

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block1409.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,929
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
33%
Improvement Value:$191,800
67%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+3.9%
2024$6,668+4.1%
2023$6,406+0.0%
2022$6,406+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 16151, Page 1418Recorded8/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15311, Page 363

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 12276, Page 1966