Skip to content

793 Route 9Bayville, NJ 08721

Built 1950

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 13, 2005

Property Information

Block1409
Lot3.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,098
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
75%
Improvement Value:$82,300
25%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+3.9%
2024$7,535+4.1%
2023$7,240+0.0%
2022$7,240+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12725, Page 1202

Property Built

Built

Year Built: 1950