Skip to content

915 Route 9(Unit C01)Bayville, NJ 08721

Built 2009
Commercial

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block1490
Lot4.03
QualifierC01
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class10
DescriptionUNIT 1 1900
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,900
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$132,400
66%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+3.9%
2024$4,638+4.1%
2023$4,456+0.0%
2022$4,456+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,900DeedBook 19237, Page 1501Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,900DeedBook 18555, Page 257Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14421, Page 1245

Property Built

Built

Year Built: 2009