Skip to content

217 Maple CtBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block1541.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,653
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,500
82%
Improvement Value:$95,500
18%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+3.9%
2024$12,296+4.1%
2023$11,814+0.0%
2022$11,814+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,653DeedBook 18841, Page 773Recorded12/28/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5475, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1970