Skip to content

292 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block1547
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage698
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,900
79%
Improvement Value:$72,100
21%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.9%
2024$7,888+4.1%
2023$7,579+0.0%
2022$7,579+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft698DeedBook 19918, Page 1467Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5536, Page 351

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5122, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1950