Skip to content

223 Cedar DrBayville, NJ 08721

Built 1954

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block1548
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage760
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
77%
Improvement Value:$61,000
23%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+3.9%
2024$6,032+4.1%
2023$5,795+0.0%
2022$5,795+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft760DeedBook 19152, Page 445Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 17447, Page 973Recorded4/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954