Skip to content

259 Pine DrBayville, NJ 08721

Built 2015

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block1550
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$697,100
71%
Improvement Value:$281,100
29%
Total Assessment$978,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,584+3.9%
2024$22,694+6.2%
2023$21,363+0.0%
2022$21,363+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$466,000
DeedBook 10384, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$180,500
DeedBook 5712, Page 30