Skip to content

241 Fernwood DrBayville, NJ 08721

Built 2019

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block1554
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2176
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,176
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,200
48%
Improvement Value:$342,500
52%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,881+3.9%
2024$15,282+124.5%
2023$6,807+0.0%
2022$6,807+326.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,176DeedBook 18252, Page 299Recorded1/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019