Skip to content

212 Rosewood DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1557
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage760
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
86%
Improvement Value:$40,100
14%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+3.9%
2024$6,665+4.1%
2023$6,404+0.0%
2022$6,404+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960