Skip to content

217 Teakwood DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block1560
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
81%
Improvement Value:$41,400
19%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+3.9%
2024$4,988+4.1%
2023$4,792+0.0%
2022$4,792+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960