Skip to content

245 Sandlewood DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block1562
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,907
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
57%
Improvement Value:$143,900
43%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+4.2%
2024$7,293+4.4%
2023$6,987+0.0%
2022$6,987-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5331, Page 785

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5297, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1980