Skip to content

106 Magnolia LnBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block1569
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,457
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
64%
Improvement Value:$139,000
36%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+6.9%
2024$8,710+4.2%
2023$8,358+0.0%
2022$8,358+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,457DeedBook 19414, Page 1689Recorded6/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4852, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1985