Skip to content

961 Richard RdBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$146,001
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block1573
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,152
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
56%
Improvement Value:$82,900
44%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+3.9%
2024$4,417+4.1%
2023$4,244+0.0%
2022$4,244+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$146,001
DeedBook 11191, Page 529

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5299, Page 832

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4854, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1975