Skip to content

19 Joy PlBayville, NJ 08721

Built 1965

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block1584
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
45%
Improvement Value:$134,800
55%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+3.9%
2024$5,672+4.1%
2023$5,450+0.0%
2022$5,450+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10439, Page 1724

Property Built

Built

Year Built: 1965