Skip to content

109 Shelley LnBayville, NJ 08721

Built 1955

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 12, 1990

Property Information

Block1587
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
55%
Improvement Value:$84,400
45%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,494+3.9%
2024$4,324+4.1%
2023$4,155+0.0%
2022$4,155+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4904, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1955