Skip to content

6 Key Largo CtBayville, NJ 08721

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block1605
Lot1.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page225

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
25%
Improvement Value:$243,000
75%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+3.9%
2024$7,514+7.8%
2023$6,970+0.0%
2022$6,970+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,425DeedBook 20292, Page 1965Recorded2/24/2026

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,425DeedBook 19315, Page 1436Recorded3/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$446,900
DeedBook 13469, Page 980

Property Sale

Sale
$1,495,000
DeedBook 12531, Page 1605