Skip to content

99 Cedar Run RdBayville, NJ 08721

Built 1957

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Dec 2, 1994

Property Information

Block1616.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
77%
Improvement Value:$61,400
23%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+3.9%
2024$6,303+4.1%
2023$6,056+0.0%
2022$6,056+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5224, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1957