Skip to content

135 Cedar Run RdBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block1616.02
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,334
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
72%
Improvement Value:$109,800
28%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+3.9%
2024$9,150+4.1%
2023$8,791+0.0%
2022$8,791+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000

From:

To:

DeedBook 16079, Page 1955Recorded5/13/2015

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5179, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1970