Skip to content

86 Cedar Run RdBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block1617.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,662
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
54%
Improvement Value:$171,900
46%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087+3.9%
2024$8,744+4.1%
2023$8,401+0.0%
2022$8,401+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 16164, Page 1771Recorded8/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5147, Page 365