Skip to content

7 Sea Gull PtBayville, NJ 08721

Built 1962

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Nov 24, 2014

Property Information

Block1621
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,435
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,100
65%
Improvement Value:$122,200
35%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+3.9%
2024$8,104+4.1%
2023$7,786+1.0%
2022$7,708+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,435DeedBook 15952, Page 197Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5122, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1962