Skip to content

7 Dune DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block1625
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,122
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,400
68%
Improvement Value:$176,800
32%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,281+4.0%
2024$12,770+2.1%
2023$12,509+0.0%
2022$12,509+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980