Skip to content

18 Mallard RdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 1997

Property Information

Block1837.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,540
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
34%
Improvement Value:$197,900
66%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.9%
2024$6,958+4.1%
2023$6,685+0.0%
2022$6,685+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960