Skip to content

18 Woodland RdBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block1838.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,216
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
41%
Improvement Value:$151,100
59%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+3.9%
2024$5,942+4.1%
2023$5,708+0.0%
2022$5,708+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,216DeedBook 18856, Page 450Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5710, Page 562

Property Sale

Sale
$164,300
DeedBook 4657, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1980