Skip to content

23 Pelican DrBayville, NJ 08721

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block1841.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,912
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
38%
Improvement Value:$183,700
62%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,161+3.9%
2024$6,890+16.2%
2023$5,929+0.0%
2022$5,929+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,912DeedBook 20212, Page 789Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 15409, Page 1204

Property Built

Built

Year Built: 1974