Skip to content

15 Pelican DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block1841.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,782
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
39%
Improvement Value:$168,300
61%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,652+3.9%
2024$6,401+4.1%
2023$6,150+0.0%
2022$6,150+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980