Skip to content

9 Pelican DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block1841.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,405
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
42%
Improvement Value:$147,000
58%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+3.9%
2024$5,907+19.9%
2023$4,928+0.0%
2022$4,928+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,405DeedBook 19858, Page 30Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,405DeedBook 18961, Page 1790Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13048, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1980