Skip to content

11 Eagle DrBayville, NJ 08721

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$147,775
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block1841.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,758
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
29%
Improvement Value:$299,900
71%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,211+3.9%
2024$9,825+4.1%
2023$9,440+0.0%
2022$9,440+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$147,775
Sq Ft2,758DeedBook 20100, Page 1415Recorded8/13/2025

Property Sale

SaleMulti
$439,000
DeedBook 13014, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12694, Page 1584