Skip to content

18 Pelican DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block1841.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,144
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
43%
Improvement Value:$139,900
57%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,948+3.9%
2024$5,723+4.1%
2023$5,499+0.0%
2022$5,499+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 16899, Page 1500Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 16742, Page 1230Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5166, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1980