Skip to content

1 Eagle DrBayville, NJ 08721

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block1841.02
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,638
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
30%
Improvement Value:$292,100
70%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+3.9%
2024$9,679+4.1%
2023$9,299+0.0%
2022$9,299+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13305, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2006