Skip to content

6 Eagle DrBayville, NJ 08721

Built 1986

Last Sale Date
Apr 28, 2004

Property Information

Block1841.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,628
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
44%
Improvement Value:$136,200
56%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+3.9%
2024$5,645+4.1%
2023$5,423+0.0%
2022$5,423+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986