Skip to content

16 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block1841.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
53%
Improvement Value:$106,800
47%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,437+3.9%
2024$5,232+4.1%
2023$5,026+0.0%
2022$5,026+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,588DeedBook 19021, Page 128Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12236, Page 1868

Property Built

Built

Year Built: 1975