Skip to content

24 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 5, 2016

Property Information

Block1841.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,900
45%
Improvement Value:$128,800
55%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+3.9%
2024$5,445+4.1%
2023$5,231+0.0%
2022$5,231+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16533, Page 261Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5126, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1975