Skip to content

26 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block1841.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,464
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
44%
Improvement Value:$134,400
56%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+3.9%
2024$5,568+4.1%
2023$5,350+0.0%
2022$5,350+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft1,464DeedBook 17605, Page 1905Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 13839, Page 372

Property Sale

Sale
$54,250
DeedBook 5487, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1975