Skip to content

36 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Feb 23, 1993

Property Information

Block1841.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,464
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
48%
Improvement Value:$112,100
52%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,234+3.9%
2024$5,037+4.1%
2023$4,839+0.0%
2022$4,839+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5047, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1975