Skip to content

37 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1972

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block1841.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
39%
Improvement Value:$163,500
61%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+3.9%
2024$6,215+4.1%
2023$5,971+0.0%
2022$5,971+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5486, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1972