Skip to content

39 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block1841.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
49%
Improvement Value:$109,000
51%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+3.9%
2024$4,958+4.1%
2023$4,763+0.0%
2022$4,763+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 15686, Page 1089Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975