Skip to content

11 Loon PlBayville, NJ 08721

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2001

Property Information

Block1841.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
42%
Improvement Value:$145,500
58%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,052+3.9%
2024$5,823+4.1%
2023$5,595+0.0%
2022$5,595+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972