Skip to content

10 Loon PlBayville, NJ 08721

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block1841.14
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
50%
Improvement Value:$103,300
50%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+3.9%
2024$4,826+4.1%
2023$4,636+0.0%
2022$4,636+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5315, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1972